Mieszkanie w Hiszpanie
English

Urlop w Hiszpanii nad morzem

Wynajmij apartament na Costa Tropical

Almunecar Apartament w Hiszpanii Informacja turystyczna Airlines Linki O nas Kontakt
Home » Wybierz kierunek » Informacja turystyczna » Granada
Malaga
Granada
Sevilla


Terminy do wynajęcia

Pobierz kalendarz

Sitemap - Search - Login

Share/Save/Bookmark


Polska - Drohiczyn
Belgia - Alsemberg

Zwiedzanie Alhambry w Granadzie

Od XIII do XV w. Grenada była stolicą ostatniego państwa muzułmańskiego w Hiszpanii. Wśród wspaniałych zabytków z czasów Maurów wyróżnia się najpiękniejsza budowla w Europie - Alhambra. To jedno z najwspanialszych osiągnięć islamskiej sztuki i architektury. O Alhambrze można powiedzieć jedno: trzeba zobaczyć jej patia, wieże, kopuły, pałace, ogrody...

 Aby przeczytać więcej oficjalna strona Alhambry...

Alhambry w Granadzie


Cygańskie groty - Sacramonte w Granadzie

W XVI wieku w grotach na wzgórzach Sacromonte zaczęli osiedlać się pierwsi cyganie.  Tam też, w swoistym tyglu kulturowym ukształtowało się flamenco. Flamenco rozwijało się bardzo powoli. Przez kilkaset lat (XVI-XVIII wiek) kształtowane były podstawowe formy, rzadko prezentowane poza obrębem środowiska ich twórców, dla których były częścią codziennego rytuału. W obliczu ogromnych prześladowań stanowiły swoistą katharsis, niosły ulgę, nadzieję na przyszłość i zapomnienie.
Najważniejszym elementem sztuki flamenco jest niewątpliwie cante jondo (głęboki śpiew). Pierwotnie śpiewak nie miał akompaniamentu, towarzyszyło mu rytmiczne wystukiwanie rytmu, jak na przykład klaskanie w dłonie - palmas czy strzelanie do rytmu palcami- pitos. Gitara i taniec pojawiły się we flamenco jako elementy towarzyszące cante jondo, wzbogacające je, a z czasem stając się składnikiem wiodącym.
Na wzgórzach Sacramonte w dawnych mieszkaniach cygańskich i dziś można obejrzeć pełne ekspresji tańce flamenco wykonywane przez tancerki cygańskie.


Gotycka Katedra w Granadzie

Budowlę gotyckiej katedry rozpoczął w 1523 roku Enrique de Egas. Pięć lat później Diego de Siloe sporządził nowe, renesansowe projekty. Świątynie wyróżnia okrągłe prezbiterium (Capilla Mayor) nakryte kopułą z XVI wiecznymi witrażami ze scenami Męki Pańskiej. Barokową fasadę zaprojektował w 1667 roku pochodzący z Granady i pochowany w katedrze Alonso Cano, który również ozdobił wnętrze licznymi rzeźbami.

źródło: Hiszpania - Przewodniki Wiedzy i Życia 1999r.

Capilla Real

Gotycka Kaplica Królewska jest starsza niż Katedra, do której przylega od południa. Została wzniesiona jako mauzoleum Królów Katolickich w latach 1506-1521 przez Enrique de Egas. Wspaniała reja (krata), dzieło Maestro Bartolome de Jean zamyka prezbiterium, gdzie przez ołtarzem są nagrobki z leżącymo figurami Ferdynanda i Izabeli, ich córki Joanny Szalonej oraz jej męża Filipa Pięknego. Wsród skarbów w zakrystii są obrazy Rogiera van der Weyden i Botticiellego, korona Izabeli, a także miecz i sztandary króla Ferdynanda.

źródło: Hiszpania - Przewodniki Wiedzy i Życia 1999r.

 


Copyright © 2018 Winderickx.com | Site created by Gillis Winderickx